Plzeňští dronaři bilancují, v loňském roce výrazně přibylo výjezdů s IZS

Téměř trojnásobný nárůst výjezdů na povolání složek integrovaného záchranného systému evidují dronaři Správy informačních technologií města Plzně. Západočeští odborníci mají za sebou dlouhodobou úspěšnou spolupráci s hasiči, policisty i záchranáři, díky které se v roce 2019 stali jako první v tuzemsku oficiální součástí IZS. Asistují například u požárů velkého rozsahu, hromadných nehod, pátrání po pohřešovaných osobách nebo poskytují součinnost při akcích, jež představují bezpečnostní riziko.

Ilustrační fotografie (zdroj: Správa informačních technologií města Plzně)


„Oproti loňskému roku je nárůst výjezdů opravdu znatelný, jedná se téměř o trojnásobek akcí, při nichž jsme poskytovali složkám IZS součinnost. Vyjádřeno čísly, jednalo se o 29 vážných dopravních nehod, 6 rozsáhlých požárů, 11 pátraní po pohřešovaných osobách a ve 25 případech jsme sloužili jako technická pomoc při monitorování rizikových akcí pro Policii České republiky. Důležitou součástí spolupráce s IZS jsou také cvičení, těch jsme absolvovali celkem 18, většinou dopředu víme, co se bude dít, ale jednalo se i o několik cvičení prověřovacích, kde se klade důraz na okamžitou reakci a dopředu není znám jejich průběh,“ zhodnotil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

Z hlediska četnosti zásahů byly nejexponovanější měsíce od května do září, nejvíc výjezdů zaznamenali dronaři v srpnu a září, k čemuž přispělo i horké letní počasí spojené se suchem, mezi nejklidnější měsíce naopak patřil leden a březen. „Kromě samotného počtu akcí, do kterých vyrážíme, se rozšiřuje i oblast využití dronů. K tomu se snažíme přispívat i my tím, že vyvíjíme ve spolupráci se složkami IZS nové technologické vychytávky. Aktuálně například pracujeme na novém typu zhášecího dronu, s nímž by bylo možné efektivně likvidovat požár v uzavřených prostorech. K tomu je třeba technika, ale také změna legislativy, je to komplexní proces, který samozřejmě, vzhledem k tomu, že jde o nové cesty, není zcela snadný,“ vysvětlil Josef Navrátil, ředitel úseku Drony SIT Správy informačních technologií města Plzně.

V rámci spolupráce s IZS plzeňští dronaři využívají nejčastěji drony DJI Matrice 300, DJI Matrice 30 a Flyability Elios typu 2 a 3. „Je třeba říct, že činnost odborníků na bezpilotní letouny financuje město Plzeň, takže složky IZS mohou využít jejich služeb zcela zdarma. Jsme si jisti, že toto má smysl a chceme být co nejvíce nápomocni v ochraně života a majetku našich občanů. Jsem velice rád, že Plzeň se stala městem dronů v očích tuzemských i zahraničních odborníků a že západočeská metropole v této oblasti udává směr. I v dalších letech nepovolíme v naší snaze se posouvat kupředu,“ dodal Daniel Kůs, radní pro oblast Smart City a podporu podnikání.


Více informací o činnosti plzeňských dronařů je k dispozici na jejich webových stránkách: www.dronysit.cz.

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu