Ochrana obyvatelstva
Ochrana obyvatelstva
Stavby civilní ochrany pro obyvatelstvo můžeme rozdělit do dvou skupin:
a) Stálé úkryty
b) Improvizované úkryty
Stálé úkryty
Stálé úkryty jsou budovány již v době míru a slouží především k ukrytí v průběhu válečného konfliktu.
V době míru jsou často využívány jako sklady, sklepy, atd. Nelze tedy počítat s jejich využitím například při průmyslových haváriích, kdy by jejich zprovoznění trvalo příliš dlouho.
Stálé úkryty mohou být postaveny pod objekty stávající zástavby nebo samostatně stojící. Člení se podle tzv. tříd odolnosti (tj. odolnosti na přetlak v čele tlakové vlny) od 2. třídy (0,3 MPa) do 5. třídy (0,05 MPa). Další možné členění je například podle kapacity na velkokapacitní a malokapacitní.
Stálý úkryt je stálým úkrytem tehdy, je-li již nyní stavebně a technologiemi vybaven k ukrytí a nepotřebuje žádné další rozsáhlejší úpravy. Proto každý stálý úkryt má svoji vzduchotechniku, případně náhradní zdroj elektrické energie, tlakově plynotěsné prvky, apod.
Zásady postupu při poskytování úkrytů a způsob a rozsah kolektivní ochrany obyvatelstva je stanoven v současné době vyhláškou Ministerstva vnitra 380/2002 Sb., Vyhláška k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva. V platnosti jsou rovněž dvě normy - ČSN P 739010 - Navrhování a výstavba staveb civilní ochrany a ČSN 739050 - Údržba stálých úkrytů civilní ochrany.
Improvizované úkryty
Improvizované úkryty se budují k ochraně obyvatelstva před účinky světelného a tepelného záření, pronikavé radiace, kontaminace radioaktivním prachem a proti tlakovým účinkům zbraní hromadného ničení v případě nouzového stavu nebo stavu ohrožení státu a v době válečného stavu v místech, kde nelze k ochraně obyvatelstva využít stálých úkrytů.
V době míru se také k ukrytí před toxickými účinky nebezpečných chemických látek využívají přirozené ochranné vlastnosti obytných a jiných budov. Nazýváme je rovněž improvizované úkryty.
Pro dostatečnou ochranu je vhodné vyhledat místnosti a prostory na odvrácené straně od zdroje nebezpečí a utěsnit je proti možnosti vniknutí nebezpečných látek
Vyřazování staveb civilní ochrany - úkrytů z evidence úkrytového fondu
Stálé úkryty civilní ochrany (dále "stálé úkryty CO") slouží podle § 16 odst. 2 a odst. 5 vyhlášky Ministerstva vnitra č. 380/2002 Sb., při mimořádných událostech a k ukrytí a ochraně obyvatelstva proti účinkům zbraní hromadného ničení v případě ohrožení státu a válečného stavu.
Vlastník stálého úkrytu CO (stavby) je podle § 154 odst. 1 písm. a) zákona č. 183/2006 Sb., zákon o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), povinen udržovat stavbu po celou dobu její existence, aby nedocházelo ke znehodnocení stavby a co nejvíce se prodloužila její uživatelnost (podle § 3 odst. 4 stavebního zákona). Dále je vlastník povinen podle § 154 odst. 1 písm. c) stavebního zákona umožnit kontrolní prohlídku stavby, a pokud tomu nebrání závažné důvody, této prohlídky se zúčastnit.
Vlastník stálého úkrytu CO je podle § 23 odst. 2 písm. d) a § 25 odst. 2 písm. f) zákona č. 239/2000 Sb., Zákon o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, povinen dbát při užívání této stavby, aby nedošlo ke změně charakteru této stavby ve vztahu k jejímu účelu, a umožnit její využití pro potřeby civilní ochrany a přístup orgánům hasičského záchranného sboru nebo jimi zmocněným osobám do těchto staveb za účelem používání, kontroly, údržby a oprav.
Údržba stálých úkrytů CO a jejich technických zařízení se provádí podle obecně platných zásad a podle dokumentace pro provoz a údržbu zařízení (ČSN 739050 - Údržba stálých úkrytů civilní ochrany).
V případě, že by vlastník úkrytu – stavby CO měl zájem úkryt vyřadit z evidence u HZS a následně úkryt rekolaudovat na jiné účely, může podat žádost k vyřazení stálého úkrytu CO z evidence u HZS.
Po schválení vyřazení stálého úkrytu CO z evidence může vlastník požádat stavební úřad ve smyslu § 126 a 127 183/2006 Sb., stavebního zákona o změnu v užívání stavby. Do doby, než stavební úřad vydá souhlas se změnou v užívání stavby, zůstává úkryt, přestože byl vyřazen z evidence úkrytového fondu u HZS, i nadále úkrytem a vlastník jej musí v souladu s kolaudačním rozhodnutím udržovat jako stavbu takto kolaudovanou a provozovanou.
Evidence staveb civilní ochrany dle §15 odst. 2 písm. g) zákona 239/2000Sb.(o IZS)
Užitečné odkazy:
https://www.ochranaobyvatel.cz/
http://www.hzscr.cz/ochrana-obyvatelstva.aspx
Stálé úkryty CO na území města Plzně:
odkaz na předdefinovanou mapu s CO kryty ZDE
Přehled staveb CO na území města Plzně k 1. 1. 2024
Přehled staveb CO na území města Plzně - SÚ vyřazené z evidence u HZS k datu 1. 01. 2024