Ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) a městem Plzeň proběhlo školení zaměřené na otázky zaměstnávání cizinců.
Součástí školení byla teoretická i interaktivní část s cílem účastníky seznámit s pobytovou legislativou, zaměstnáváním cizinců z EU i z třetích zemí. Tématem byla i interkulturní problematika a osvojení komunikačních dovedností pro praktické využití během své práce v komunikaci s cizinci.
Programu se účastnili zástupci Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně, zástupci městské policie a asistenti prevence kriminality.
Zdroj fotografií: IOM Czechia
Projekt Asistent prevence kriminality je v Plzni úspěšně realizován prostřednictvím magistrátního odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení s dotační podporou MV ČR od roku 2014. Asistenti prevence kriminality jsou zaměstnáni v rámci Městské policie Plzeň a pracují v součinnosti se strážníky a zejména s mentorem, který byl vybrán z řad zaměstnanců městské policie a řídí jejich činnost.
Město Plzeň má v současné době jednu z největších průmyslových zón v České republice, kde dlouhodobě pracují tisíce Ukrajinců a další do Plzně přišli v souvislosti s válečným konfliktem. Proto ke čtyřem stávajícím romským asistentům přibyli letos v dubnu čtyři asistenti z Ukrajiny. Ti přednostně pracují s ukrajinskou menšinou a jsou nápomocni Policii ČR a Městské policii Plzeň s problémy, které s Ukrajinci jen obtížně řeší. Asistenti rovněž pomáhají i s překonáním jazykové bariéry při seznamování se s právními normami a vyhláškami města Plzně a s navázáním kontaktu se samosprávou a poskytovateli sociálních služeb.
Komunitou jsou lépe přijímáni, daří se jim snáze navazovat kontakt a zprostředkovávat důležité informace pro občany z Ukrajiny. Nastavení činností asistentů je široké, díky čemuž zachycují problémy přímo z terénu a snáze hledají jejich řešení.